Hírek : A világörökség része lett a Csókos asszony! |
A világörökség része lett a Csókos asszony!
2008.11.18. 19:49
Talán a legtöbb hazai operett-sláger Zerkovitz Béla Csókos asszony című művében található. A Budapesti Operettszínház nagysikerű, a Thália Színházban látható előadása most már nemcsak a Nagymező utcában, hanem otthon, a televízió előtt ülve is megtekinthető - ugyanis a produkció megjelent DVD-n.
Mi muzsikus lelkek, Most, amikor minden virág nyílik, Gyere, te nímand!, Van a Bajza ucca sarkán egy kis palota, Látta-e már Budapestet éjjel?, Asszony, asszony, csókos asszony, Asszonykám, adj egy kis kimenőt!, Los Angeles, Éjjel az omnibusz tetején - ugye ismerősek ezek a dalok?! Igen, ezek az örökzöld, zseniális slágerek - és még jó pár - ebben a darabban hangzanak el.
A Budapesti Operettszínház 2006-ban bemutatott előadása a Tháliában hatalmas sikerrel fut, ezért is gondolta úgy a teátrum, valamint a Pentaton Koncertügynökség és a Rózsavölgyi Kiadó, hogy DVD-n megjelenteti a produkciót, mely Pesten, a Józsefvárosban, a Nagytemplom utcában és Tarpataky báró Bajza utcai palotájában játszódik. Az operett Katóka ünneplésével veszi kezdetét, ugyanis a színinövendéknek éppen előadása volt a színházban, ahol a Csókos asszony címszerepét játszotta. Nevelőapja, Kubanek Tóbiás hentesmester és a háznép Katóka és Dorozsmai Pista eljegyzését szervezi. Közben Báró Tarpataky, a híres mecénás érkezik a Nagytemplom utcába, mert látta Katókát a délutáni előadáson. A bárónak nagyon tetszett, és meghívja a lányt Bajza utcai palotájába, ám Katóka nem fogadja el a meghívást. Dorozsmai nem tudja visszaszerezni a zálogba adott jegygyűrűket, ezért elmenekül az eljegyzésről egy esti privát orfeumi fellépésre. Az eljegyzésre összegyűlt vendégek már csak a vőlegényt várják, de ő nincs sehol. Katóka teljesen összeomlik, és elrohan a Nagytemplom utcából a Bajza utcába...
A Csókos asszony Zerkovitz Béla legsikerültebb műve, pedig élete során 36 operettet írt, s mintegy 800 dalt komponált. Az 1926-os premieren tombolt a publikum, akkoriban Honthy Hanna, Somogyi Nusi és Kabos Gyula játéka egyfajta garancia volt a sikerre. Most pedig a továbbra is halhatatlan, örökzöld dallamok, Böhm György rendezése, s persze a ma sztárjai - Huszti Péter, Dolhai Attila, Kékkovács Mara, Oszvald Marika, Csonka András, Peller Anna, Faragó András, Jantyik Csaba, Oláh Tibor, Bódi Barbara és Magasházy István a garancia arra, hogy a néző mind a színházban, mind a televízió előtt, a DVD-t nézve jól szórakozik.
A Budapesti Operettszínház művészeti természetesen maguk is megjelentek a DVD bemutatóján, a Gerbeaud Cukrászdában, ahol Kerényi Miklós Gábor direktor is beszélt az egybegyűlteknek, főképp arról, miért is imádjuk ennyire az operettet:
- A Shakespeare darabokban általában a hatalom áll a középpontban, a musicalekben az érvényesülés dominál, míg az operettekben a szerelem. A szerelem, ami mindenkire hat, és állandóan azt keressük. Zerkovitz olyan zseniális módon tudott beszélni róla, amire csak kevesen képesek Egy olasz színidirektor pár hónapja azt mondta nekem: "Nekünk, olaszokról a pizza jut a világ eszébe, a magyarokról pedig az operett!" És milyen igaza van! Kálmán Imréé a második legismertebb magyar név a világon. A Csókos asszony, a Rómeó és Júlia után a második DVD, amit megjelentetett a színház. Ez a felvétel azt bizonyítja, hogy Zerkovitz Bélával együtt a világörökség részévé váltunk. Nem keverem össze a világörökséget a józsefvárosi flaszterrel. Lehet, hogy ezek a dolgok látszólag távol állnak egymástól, de a valóságban kézen fogva sétálnak.
A Csókos asszony című DVD tehát már megvásárolható, akár a Szervita téri Rózsavölgyi Zeneműboltban, melynek Musical-Operett sarka november 17-én 17 órakor nyit. Itt az előadásból készült DVD-t, s legújabb CD-jét is dedikálja a Zerkovitz-mű egyik főszereplője, a Dorozsmai Pistát alakító Dolhai Attila!
|